12 SDZ BIP
Aktualności
Piątek, 27 lipca 2018 r.
26.06.2018
5 Lubuski pułk artylerii
Podróż wojskowo-historyczna była głównym zagadnieniem czerwcowych Dni Podoficera w 5 pułku artylerii. W ramach jej trwania żołnierze tego korpusu pogłębiali swoją wiedzę w oparciu o obiekty zabytkowe Poznania.
Celem podróży było pogłębianie wiedzy z zakresu historii wojskowej oraz nawiązanie do stulecia odzyskania niepodległości, z czym związane jest jedno z niewielu udanych powstań polskich.
Dzięki uprzejmości Komendanta CSWLąd w Poznaniu, historię garnizonu przybliżył żołnierzom st. kpr. Krzysztof Płaszczewski, były żołnierz pułku. W pierwszej kolejność podoficerowie złożyli wiązankę kwiatów pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich.
Po tej krótkiej uroczystości, uczestnicy przemieścili się w rejon cytadeli poznańskiej, gdzie poznali historię fortyfikacji oraz walk o nie, które toczono zarówno w okresie Powstania jak i II wojny światowej. W toku zajęć uczestnicy prezentowali również referaty, które zostały przygotowane jeszcze w garnizonie.   
Organizacja podróży wojskowo-historycznych, jest bardzo ważnym elementem szkolenia dla korpusu podoficerów 5pa. Dzięki udziałowi w nich nie tylko pogłębiamy swoją wiedzę dotyczącą historii wojskowości, ale też kształtujemy poczucie patriotyzmu i przywiązanie do naszych poprzedników walczących o niepodległość – powiedział kierujący zajęciami st. chor. szt. Arkadiusz Jerzyński.
Drugim ważnym zagadnieniem realizowanym w ramach Dnia podoficera, były zawody o uzyskanie Wojskowej Odznaki Strzeleckiej. Udział w nich mogli wziąć udział żołnierze wszystkich korpusów. Próbę zdobycia tej cenionej odznaki podjęło 55 żołnierzy. Po weryfikacji wyników, komisja pod przewodnictwem ppłk. Zbigniewa Zawadzkiego, przyznała 31 brązowych i 8 srebrnych odznak.
 
Tekst: kpt. Marcin Stajkowski
Zdjęcia: st. szer. Mariusz Zając
 
Jesteś: 5270452 gościem na naszej stronie